sobota, 19 października 2013

Teoria grania na gitarze dla samouka cz II. - jak stroić gitarę?

Po kupieniu gitary, jedną z pierwszych wątpliwości, które pojawiają się w naszych głowach, jest często strach - strach przed strojeniem gitary:

-co zrobię, gdy będzie rozstrojona?

- jak ją nastroić?

-  czy będę umiał to sam zrobić?

Oczywiście nie zaczynajcie nauki bez nastrojenia gitary! Uczmy się od razu na dobrze nastrojonej gitarze, wsłuchujmy się we właściwe, czyste dźwięki pojedynczych strun/chwytów.

Podczas opisywania zakupu, mojej pierwszej gitary we wpisie moja-pierwsza-gitara, wspomniałem o tym, że warto od razu kupić sobie stroik gitarowy. . .

Osoby, które właśnie to czytają, nie posiadające stroika, siedzące w środku nocy z chęcią nastrojenia gitary, uspokajam -  nie musicie teraz biec i szukać otwartego sklepu ze stroikami! Ja też nie mam stroika - stroje za pomocą komputera i mikrofonu!

Do strojenia gitary używam banalnie prostego programu AP Guitar Tuner 3.08 (jest też wiele innych, są też aplikacje na smartfony, które pomagają nam nastroić gitarę - np. gstring).

Przykładowy link do ściągnięcia programu AP Guitar Tuner:
AP Guitar Tuner 3.08 download

Struny gitarowe posiadają odpowiednie nazewnictwo, a mianowicie:

E - najcieńsza
H (lub oznaczana też jako B np. w USA) - druga od dołu
G - trzecia od dołu
D - czwarta od dołu
A - piąta od dołu
E - struna najgrubsza

Standardowe strojenie gitary, polega właśnie na tym, aby każda ze strun wydobywała dźwięk zgodny z jej nazwą (tzn, struna E - dźwięk E, struna H - dźwięk H itd...)

Na pewno na swojej drodze spotkacie się z piosenkami do których zagrania, będziecie potrzebować inne strojenie (np. bardzo popularna w przypadku nauki gry na gitarze piosenka Goo Goo Dolls "Iris").

My zajmiemy się strojem standardowym, ponieważ zdecydowana większość piosenek grana jest właśnie w ten sposób.

Pierwsze strojenie w AP Guitar Tuner

Po zainstalowaniu, włączamy program AP Guitar Tuner. Pokazuje nam się następujące okienko programu:



Po prawej stronie znajdują się nazwy strun (5) (program pochodzi z USA, dlatego też jest struna B zamiast H - chodzi o ten sam dźwięk i strunę).

Jeśli po prawej stronie macie inne nazwy strun, oznacza to, że program jest ustawiony na inne strojenie niż standardowe. Wchodzimy w menu note-note preset i zaznaczamy "Guitar - standard E".



Podłączamy mikrofon (chyba, że mamy wbudowany w laptopie) i ustawiamy go możliwie blisko wycięcia w pudle gitary. Po lewej stronie w oknie programu zauważymy zmieniający się wskaźnik (1) - pokazuje on intensywność wyłapywanych dźwięków przez mikrofon. Jeśli po szarpnięciu pustej struny (tylko prawą ręką, lewą nic nie dociskamy na gryfie), będzie ponad poziomą kreską (2) to program odczyta nam jaki właśnie zagraliśmy dźwięk (3) oraz ile musimy przestroić daną strunę, aby brzmiał czysto (4). Jeśli po szarpnięciu za strunę, odczyt nie przekracza poziomej linii (2), musimy zmienić ustawienia mikrofonu - zwiększyć jego czułość.


Jak widać na przykładzie, po szarpnięciu przeze mnie najgrubszej struny E2, odczyt wygląda następująco: E2; +35.0 Oznacza to, że muszę poluzować strunę E2 (dźwięk przez nią wydawany jest za wysoki, w przypadku otrzymania odczytu ze znakiem "-" musimy naszą strunę naciągnąć. Stroimy, aż do momentu, gdy po szarpnięciu struny otrzymamy odczyt bliski  E2; 0,0.

Odczyt programu dla nastrojonej struny E2


Dla lepszego zrozumienia tematu pokażę też strojenie struny A. Po jej szarpnięciu prawym kciukiem/kostką otrzymuję wskazanie programu:


Jak widać program nie pokazał nam dźwięku A, lecz B2 - teraz musimy zmienić naprężenie struny w ten sposób, aby iść w stronę dźwięku A...tylko w która stronę kręcić? naciągać czy poluzować strunę?

Tu również z pomocą przychodzi nam program. Po odczytaniu jakiegoś dźwięku przez program. Po prawej stronie przy nazwach strun, pojawia się jasnoniebieski prostokąt (5)


Prostokąt ten, pokazuję nam czy dźwięk przez nas zagrany jest wyższy czy niższy od pożądanego.
Jak widać na zdjęciu dźwięk B znajduję się wyżej niż dźwięk A, dlatego musimy naszą strunę poluzować (gdyby pokazało nam np. dźwięk E to byłby to dźwięk niższy i musielibyśmy naprężać strunę), aż do otrzymania dźwięku bliskiego A; 0,0 - tak jak pokazałem na rysunku poniżej.


Mamy już nastrojone dwie struny! Analogicznie postępujemy z kolejnymi strunami (strunę D stroimy do otrzymania wartości w okolicach D; 0.0; strunę G do G; 0,0 itd).

Na koniec wstawiam odczyty programu dla dobrze nastrojonych strun (od najgrubszej do najcieńszej):








Po nastrojeniu gitary - można cieszyć się Jej pięknym brzmieniem! 





1 komentarz:

  1. A co jeśli boję się przed strojeniem nowych strun? Wielki strach, że mi ZNOWU pękną... Ktoś coś na to poradzi?

    OdpowiedzUsuń