Trzecia część cyklu dotyczy czysto teoretycznego zagadnienia, a mianowicie czytania tabulatur gitarowych.
Jest to bardzo prosta i przyjemna część, którą każdy wpoi sobie bardzo szybko, a zarazem jest niezbędna do nauki pierwszych piosenek/riff-ów itp.
Czym jest tabulatura?
Jest to prosty sposób używany do zapisania dźwięków/chwytów. Każda tabulatura składa się z sześciu linii - każda odpowiada jednej strunie gitarowej.
Przykładową tabulaturę wstawiłem już podczas mojego pierwszego wpisu. Pokazuje ona proste intro do piosenki Myslovitz - długość dźwięku samotności.
Czytanie tabulatur
W tabulaturze górna linia E1, odpowiada w rzeczywistości najcieńszej strunie naszej gitary(tej na samym dole), a dolna linie przy numerze E6 - to nasza najgrubsza struna.
Numery znajdujące się przy konkretnej linii oznaczają numer progu, które musimy przyciskać palcami lewej ręki, oraz pociągać strunę palcami prawej ręki równocześnie, aby zagrać konkretny dźwięk (0 - pociągnięcie za strunę bez wciskania progu tzw. "pusta struna", 1 to pierwszy próg,
2 - drugi itd). Progi liczymy od główki gitary.
Jeżeli w tym samym miejscu tabulatury pojawiają się cyfry na różnych liniach oznacza to, że musimy przyciskać dwa progi i pociągać za dwie struny równocześnie
Za przykład posłuży nam jeden z najbardziej znanych riff-ów gitarowych z piosenki
"Smoke on the Water" zespołu Deep Purple.
Jak zauważyliście odstępy między kolejnymi dźwiękami nie są takie same. Wynika to z tego, że osoby tworzące tabulaturę chcą zaznaczyć różny odstęp czasu między zagraniem poszczególnych dźwięków, nie jest to jednak dokładne odwzorowanie tempa piosenki i ciężko na podstawie samej tabulatury zagrać coś, nie znając dobrze utworu.
Podczas uczenia się najlepiej słuchać konkretnego kawałka i obserwować tabulaturę i tempo grania kolejnych dzwięków.
Techniki wydobywania dźwięku
W tabulaturach pokazane są również różne techniki wydobywania konkretnych dźwięków z gitary.Do najczęściej spotykanych można zaliczyć techniki: Hammer-on, pull-off i slide.
Hammer-on
Po zagraniu niższego dźwięku naciskamy drugim palcem (bez odrywania pierwszego) na próg wyższego dźwięku z taką siłą, aby wydobył się dźwięk kolejnego progu bez pociągania struny prawą ręką.Na tabulaturze wygląda to następująco:
(bez odrywania palca z progu 4).
Pull-off
Po zagraniu wyższego dźwięku odrywamy palec z progu tak, aby zagrać niższy dźwięk bez pociągania struny prawą ręką.Na tabulaturze wygląda to następująco:
- przed zagraniem dźwięku trzymamy jednym palcem strunę na 5, a drugim na 4 progu równocześnie. Po szarpnięciu struny prawą ręką, odrywamy palec z 5 progu (4 cały czas dociśnięty) - nie musimy odrywać go od razu, możemy dać chwilę na to, aby dźwięk na 5 progu wybrzmiał i zrobić to dopiero po chwili.
Slide
Technika polegającą na tym, że po zagraniu dźwięku przesuwamy palcem prawej ręki po gryfie na kolejne progi (cały czas dociskając strunę). Slide można robić w obie strony, zarówno do progu niższego jak i w stronę progów wyższych.
Na tabulaturze wygląda to następująco:
- po zagraniu dźwięku na 2 progu, przesuwamy palec prawej ręki do progu 4 ( z jednoczesnym dociskaniem struny).
Chwyty gitarowe na tabulaturach
Sposób przedstawiania chwytów na tabulaturach jest bardzo prosty i polega na tym, że w tym samym miejscu na tabulaturze (na jednej linii w pionie) pokazanych jest kilka dźwięków - a liczba dźwięków zależy od chwytu, który przedstawia.Pierwszym przykładem może być jeden z najczęściej spotykanych chwytów C-dur.
![]() |
C-dur na tabulaturze |
![]() |
C-dur na gitarze |
Jak widać na wstawionej tabulaturze dla chwytu C-dur gramy 5 strun.
E1 - (najcieńsza) jest pusta ( 0 - nie wciskamy na niej żadnego progu),
H2 - wciskamy próg 1 palcem wskazującym (1)
G3 - pusta
D4 - 2 próg (2)
A5 - 3 próg (3)
E6 - najgrubsza, nie jest szarpana.
Występują również chwyty, w których gramy jedynie strunami wiolinowymi (3 najcieńszymi). Dobrym przykładem jest tu bardzo często spotykany chwyt D-dur.
![]() |
D-dur na gitarze |
![]() |
D-dur na tabulaturze |
E1 - wciskamy na 2 progu (1)
H2 - wciskamy próg 3 (2)
G3 - wciskamy próg 2 (3)
D4 - nie jest grana
A5 - nie jest gran
E6 - nie jest grana
|
Podstawy czytania tabulatur za nami...zapraszam do kolejnej części teorii, w której opiszę pierwszy ze sposobów grania na gitarze - palcowanie!